Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czyszczenie BIK-u. Czy to się opłaca?

Czyszczenie BIK-u. Czy to się opłaca?

author box img

Roman Górecki

Zaktualizowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o doradztwie i pośrednictwie

Ponad 8687 Doradców i Pośredników Finansowych blisko Ciebie

Wielu z nas poprzez różnorakie problemy miało opóźnienia w płatnościach rat kredytowych. Życie. Banki po takim incydencie, trwającym od 30, czasem od 90 dni wpisują takiego klienta na listę do BIK-u! Oczywiście na tej liście są wszyscy kredytobiorcy, zarówno i ci bardziej, jak i mniej solidni w spłatach. Jednak problem dotyczy tych z wpisem negatywnym.

Zdjęcie nr 1

Firmy czyszczące BIK – cena za usługę

Pojawiły się firmy świadczące usługi dotyczące czyszczenia BIK-u i innych baz danych. Kosztuje to niemałe pieniądze, bo nawet 1000 zł, w zależności od firmy, tylko czy przynosi efekty? Zajmują się tym najczęściej kancelarie prawne, ale prawdopodobnie dlatego, że sama nazwa zobowiązuje do postrzegania takiej firmy jako wiarygodnej i znającej doskonale prawo. Jednak nic bardziej mylnego!

Jak wyczyścić BIK samemu?

Wpis w bazach danych może uregulować sobie każdy obywatel osobiście, bez potrzeby korzystania z usług innych firm. Na czym to polega? Wystarczy zamówić z BIG-u w Warszawie przy ulicy Postępu (osobiście lub listownie) raport na temat swojej osoby. Będziemy mieli tam wszystkie dane, gdzie, kiedy, na ile został zaciągnięty kredyt, karta kredytowa itp., ile zostało do spłaty, jakie opóźnienia, zaległości i inne.

Firmy wspomagają się też sloganem: „Restrukturyzujemy należności dla firm, gdzie mamy zadłużenie”. A to nic innego niż telefon do firmy z prośbą o ugodę, rozłożenie rat na inny, dłuższy okres, odroczenie itp. Więc wystarczy zamówić raport w BIG-u (albo i nie – jeśli znamy firmy, które nas tam wpisały) i zadzwonić do banku z uargumentowaną prośbą o pomoc w uregulowaniu płynności finansowej!

Następnym krokiem jest wystosowanie pisma do banku o wykreślenie nas z tej bazy danych, do której jesteśmy wpisani. Uwaga: firmy czyszczące bazy danych z reguły tego nie robią! Reasumując: wystarczy jeden telefon i jedno pismo.

Lepiej wyczyścić BIK samemu czy skorzystać z usług firm?

Jeśli jednak dla Państwa to problem, pokusiłbym się na Waszym miejscu o pomoc kogoś bliskiego, kto w Waszym imieniu to załatwi bez pomocy firm trzecich! Drodzy Polacy, bierzmy sprawy w swoje ręce, bo to nasze życie! Jeśli sobie z nim nie radzimy, warto skorzystać wcześniej z pomocy psychologa i/lub prawnika (koszt taki sam jak korzystanie z usług firm czyszczących BIG). Wierzę, że nie jedno z nas jest w stanie pomóc sobie samemu i tego również serdecznie życzę!

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 12 stycznia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco